Przeznaczenie pejczy jest dość jednoznaczne, jednak kiedy odrobinę głębiej się nad tym zastanowić, można ich używać w różny sposób. W zależności od naszych preferencji oraz fantazji jesteśmy w stanie znaleźć dla niego bardzo różnorodne zastosowanie. Przyjemność z każdego użycia i rodzaju zabawy pejczami jest dla każdego inna. Wspólna cechą wszystkich zabaw, gdzie pojawiają się takie gadżety, jest zwiększona stymulacja zakończeń nerwowych na ciele partnera oraz pobudzenie wyobraźni u obojga osób zaangażowanych w te urozmaicone igraszki.

Do najpopularniejszych sposobów użycia pejczy podczas wspólnych igraszek w sypialnie (lub gdziekolwiek indziej) należą: - lekkie razy, które nijak nie mogą wywołać bólu i są jedynie dodatkowym bodźcem pobudzającym pożądanie u partnerów, - wspólnie z opaską na oczy możemy wykorzystać magię zaskoczenia i zwiększyć doznania poprzez większe zaangażowanie pozostałych zmysłów (każdy, nawet najlżejszy dotyk podczas takich zabaw jest dwukrotnie bardziej symulujący), - używając pejcza można w pewien sposób dopingować drugą osobę podczas właściwej części stosunku i zależnie od upodobań, z różną siłą smagać ją np. po pośladkach, - do zdecydowanie bardziej zaawansowanych sposobów użycia należą tu praktyki z dziedziny mocnego BDSM, gdzie pejcz jest formą kary oraz atrybutem dominacji nad drugą osobą, - poznawanie granicy przyjemności płynącej z bólu, również należy do częstych praktyk z użyciem tego gadżetu.

Już sam jego widok jest w stanie nas pobudzić, a jeśli dodamy do tego jego dotyk podczas użycia i zabawę nienaruszająca naszego komfortu psychicznego to ten mały przedmiot może stać się bardzo ciekawym urozmaiceniem w każdym związku.